"Szkolne eksperymentatorium"

Uczniowie klasy 1 od pewnego czasu prowadzą "Szkolne eksperymentatorium". W ramach zajęć wykonują proste doświadczenia, eksperymenty czy obserwacje przyrodnicze. Wspólnie stworzyli już:

• lawę w słoiku, dowiadując się, dlaczego olej unosi się na wodzie oraz czym go ugasić, gdyby zaczął płonąć.
  • ciecz nienewtonowską, której lepkość nie jest wielkością stałą, lecz uzależnioną od siły nacisku.
  • żywe obrazy na mleku, gdzie medianą był płyn do naczyń.
  • eksperymentowali z jajkiem, dowiadując się, że trzeba być prawdziwym siłaczem, aby rozbić jajko w dłoni oraz przy pomocy octu zamieniali jajko w „kangurka”.
  • sprawdzali, czy rośliny bez dostępu do światła różnią się czymś od tych rosnących w słońcu, dowiadując się przy okazji, czym jest chlorofil.
  • założyli hodowle fasoli, czy hodowle kryształów z nasyconego roztworu soli.
  • założyli mini kompostowniki. Obserwując, które odpady rozłożą się pierwsze (i czy w ogóle).

W ich planach jest jeszcze wile ciekawych doświadczeń i eksperymentów!

wychowawca - mgr K. Zawada