Regulamin Szkoły Podstawowej nr 22

Regulamin Szkoły Podstawowej nr 22 w Bielsku- Białej

 

  1. Każdy uczeń jest zobowiązany znać i przestrzegać Regulaminu naszej Szkoły.
  2. Uczeń przychodzi do szkoły punktualnie, na 10 minut przed rozpoczęciem zajęć.
  3. Uczeń zobowiązany jest do zmiany obuwia, noszenia czystego, schludnego ubrania (bez dekoltów, wystających ramiączek, odsłaniających brzuch lub plecy części garderoby). Dopuszcza się krótkie spódnice i spodnie -długość  do kolan.
  4. Uczniowi nie wolno  farbować włosów, stosować makijażu, lakierować paznokci, nosić biżuterii zagrażającej jego bezpieczeństwu (kolczyków długich lub o zaostrzonych kształtach, bransoletek, broszek, łańcuchów itp.). Dopuszczalne są małe kolczyki na sztyfcie.
  5. Jeżeli uczeń w godzinach rannych nie może pozostać pod opieką rodziców i przychodzi wcześniej do szkoły, zobowiązany jest wtedy przebywać w świetlicy szkolnej pod opieką nauczyciela. Świetlica szkolna jest czynna od godziny 7.10 do 17.10. Grupa wychowanków pod opieką jednego nauczyciela nie może przekraczać 25 osób.
  6. Dzwonek rozpoczynający lekcje zobowiązuje uczniów do ustawienia się w parach przed właściwą salą lekcyjną.
  7. Trzy spóźnienia w semestrze nie mają wpływu na ocenę ze sprawowania.
  8. Rodzic ma obowiązek usprawiedliwienia nieobecności ucznia w szkole niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie jednego tygodnia od momentu powrotu na zajęcia.
  9. Przerwy uczniowie spędzają na korytarzu lub boisku szkolnym, w miejscach objętych opieką nauczyciela.
  10. W czasie przerw uczeń nie może opuszczać budynku szkoły.
  11. Uczeń ma obowiązek informować nauczyciela dyżurującego lub innego pracownika szkoły o sytuacji zagrażającej bezpieczeństwu jego lub innych dzieci.
  12. Podczas przerw ucznia obowiązuje kulturalne i bezpieczne zachowanie, właściwe reagowanie na polecenia nauczyciela i innych pracowników szkoły.
  13. Uczniowie, którzy mają długie włosy muszą mieć je spięte gumką lub spinkami, tak by nie zasłaniały twarzy.
  14. Na uroczystości szkolne uczeń zobowiązany jest do przychodzenia w stroju galowym – biała bluzka lub koszula oraz ciemna ( granatowa/ czarna) spódnica bądź (granatowe/czarne) spodnie.
  15. Na zajęcia wychowania fizycznego ucznia obowiązuje strój składający się z czarnych lub granatowych spodenek i białej koszulki z logo szkoły  lub białej koszulki gimnastycznej. Dopuszcza się używanie dresów i innych okryć sportowych.
  16. Uczeń ma obowiązek kulturalnego odnoszenia się do wszystkich osób dorosłych oraz do koleżanek i kolegów, na co dzień stosować formy grzecznościowe.
  17. Uczeń ma obowiązek dbać i szanować swoją i cudzą własność oraz mienie szkolne. Za szkody wyrządzone przez ucznia odpowiedzialność materialną ponoszą rodzice.
  18. Dwa razy w semestrze uczeń ma prawo zgłosić nieprzygotowanie bez podawania przyczyny. Uczeń ma obowiązek zgłaszania nieprzygotowania przed rozpoczęciem zajęć. (Jeżeli jakiś przedmiot jest realizowany w wymiarze 1 godziny na tydzień, to uczeń może zgłosić nieprzygotowanie tylko 1 raz w semestrze.)
  19. Uczeń powinien odrabiać prace domowe i systematycznie przygotowywać się do zajęć oraz uczestniczyć  w nich na miarę swoich możliwości.
  20. Uczeń ma prawo uczestniczyć w zajęciach wspomagających, kółkach zainteresowań organizowanych na terenie szkoły.
  21. Uczeń ma prawo korzystania z pomocy psychologa, pedagoga szkolnego lub innego pracownika szkoły.
  22. Uczeń powinien brać czynny udział w zajęciach na rzecz klasy i szkoły, dbać o koleżeńską atmosferę.
  23. Zachowanie uczniów klas 1-8 podczas przebywania w świetlicy szkolnej  i podczas uczestnictwa w zajęciach, zgodnie z WZO, ma wpływ na ocenę ze sprawowania wystawianą na koniec pierwszego semestru i na koniec roku szkolnego.
  24. Uczniowi nie wolno przynosić większych sum pieniędzy oraz przedmiotów wartościowych (zabawek, gier komputerowych, biżuterii itp.). Pracownicy szkoły nie ponoszą za nie odpowiedzialności.
  25. Uczniów klas 1-8 obowiązuje zasada, że telefony komórkowe mogą być używane tylko i wyłącznie po zakończonych zajęciach lekcyjnych ( nie poszczególnych planowych lekcji). W czasie lekcji i podczas przerw telefon powinien być wyłączony i schowany do plecaka. W wyjątkowych przypadkach uczeń może skorzystać z telefonu komórkowego po uzyskaniu zgody nauczyciela lub z telefonu w sekretariacie szkolnym.
  26. Uczniowie klasy 7 i 8 mają prawo używania telefonów komórkowych na zajęciach, jeżeli nauczyciel prowadzący wyraził na to zgodę.
  27. Uczniowi nie wolno fotografować, filmować oraz nagrywać za pomocą telefonu komórkowego lub innego urządzenia.
  28. Uczeń ma obowiązek dbać o zdrowie i higienę osobistą, bezpieczeństwo swoje i kolegów. Zakazuje się:
    1. zabaw zagrażających bezpieczeństwu (skakania ze schodów, biegania po korytarzach, grania piłką w budynku, itp.),
    2. palenia tytoniu,
    3. picia alkoholu,
    4. używania środków odurzających 
  29. Za szczególne osiągnięcia w nauce, zwycięstwa w konkursach przedmiotowych i zawodach sportowych uczniowie są wyróżniani i nagradzani dyplomami lub nagrodami książkowymi.                           
  30. Za nieprzestrzeganie obowiązków ucznia, a także za naruszanie obowiązku szkolnego, uczeń może zostać ukarany zgodnie z karami przewidzianymi w statucie Szkoły.
  31. Uczeń może być pozbawiony udziału w zajęciach pozalekcyjnych, w tym w wycieczce, w dyskotece klasowej lub szkolnej, w wyjściu do kina/ teatru, na wystawę za:
    1. nieodpowiednie zachowanie w szkole i poza szkołą,
    2. za zachowania zagrażające zdrowiu i bezpieczeństwu jego i kolegów,
    3. za niekulturalną i agresywną postawę wobec innych uczniów i pracowników szkoły,
    4. za niegodne reprezentowanie szkoły poza jej murami,
    5. za łamanie umów i zobowiązań podjętych wobec wychowawcy i zespołu klasowego. 
  32. Zastosowanie wobec ucznia kary przeniesienia do innej szkoły może nastąpić po powiadomieniu Kuratora Oświaty w następujących przypadkach:
    1. za szczególnie brutalne naruszenie nietykalności kolegów lub innych osób   zatrudnionych w szkole,
    2. za szczególnie aroganckie zachowanie wobec nauczyciela lub kolegów, naruszenie ich godności osobistej,
    3. za kradzieże lub umyślne niszczenie mienia szkoły, za palenie papierosów, używanie alkoholu, narkotyków 
  33. Nie mogą być stosowane kary naruszające nietykalność i godność osobistą ucznia.
  34. Wykonanie kary może być zawieszone na czas próby, jeśli uczeń uzyska poręczenie Samorządu Szkolnego, Rady Rodziców lub Rady Pedagogicznej.
  35. Uczeń ma prawo odwołać się do dyrektora szkoły, a następnie Kuratorium Oświaty w ciągu trzech dni od zapadnięcia decyzji, jeśli uzna, iż zastosowana wobec niego kara jest niesprawiedliwa
  36. Szkoła ma obowiązek informowania rodziców (opiekunów) ucznia o przyznanej mu nagrodzie lub zastosowaniu wobec niego kary..   Każdy w naszej szkole ma obowiązek przestrzegania prawa Rzeczypospolitej Polskiej, przepisów Statutu Szkoły i wszystkich aktów prawa wewnątrzszkolnego.
  37. Każdy ma obowiązek chronić honor naszej Szkoły, dbać o własne zdrowie i rozwój psychofizyczny oraz o dobro wspólne.