Aktualności i wydarzenia

Realizując kolejne zadanie w ramach kampanii „Szanuj energię, chroń klimat” uczniowie z klas 1-3 naszej szkoły powędrowali nad okoliczne cieki wodne. Celem wypraw było zwrócenie uwagi na aspekt dbania o zasoby wodne. Korzystając z okazji staraliśmy się pozbierać napotkane na naszych trasach śmieci. Mieliśmy wielkie szczęście, bo śmieci było niewiele. Bardzo nas to ucieszyło, ponieważ jest to znak, że ludzie zwracają uwagę by strumyczki, rzeczki były czyste.

Uczniowie klasy 1 wybrali się na wycieczkę w dniu 13.04.2022r. Był to niezwykle piękny i słoneczny dzień. Pierwszaki badały jak woda radzi sobie w terenie górzystym. Kiedy wędrowali przez Cygański Las najbardziej zainteresowało ich dlaczego brzeg strumyka, który tam płynie, w niektórych miejscach ma osłony z drutu i kamienia. Na początku myśleli, że ktoś wyrzucił do rzeczki starą siatkę ogrodzeniową. Na szczęście okazało się , że to nic złego. Dowiedzieli się, że strumyk podmywa, czyli zabiera ziemię z brzegu i wtedy zalewa ścieżkę. Dlatego, by tego uniknąć, zabezpiecza się w ten sposób brzeg. Potem bawiąc się w „tropiciela śmieci”, pozbierali śmieci. Kiedy odpoczywali, z wielką radością słuchali śpiewu ptaków i podziwiali czystość rzeczki.

W piątek 22 kwietnia 2022 r. klasa 2  w Światowy Dzień Ziemi wybrała się na dłuższy spacer wzdłuż rzeki Białej. Była to wyprawa otwartych oczu i uszu. Obserwowali jak wiosna  zagościła się w naszym mieście, w naszych parkach. Podziwiali kwitnące krzewy i drzewa, słuchali śpiewu ptaków i szumu naszej rzeki. Poznawali z panią Sabiną i panią Moniką ważne informacje na jej temat- skąd wypływa, przez jakie miasta i miejscowości przepływa, jakie mniejsze rzeki do niej wpływają i jakiej rzeki jest dopływem. Obserwowali nurt Białej z pięknych mostów i nad brzegiem w Parku Mickiewicza. Dowiedzieli się też jaką długość ma nasza rzeka. Całą wyprawę zakończyli na pięknym i nowoczesnym placu zabaw przy ul Zielonej. Cała wyprawa pomogła Drugakom bardziej dbać o czystość rzeki, aby jeszcze wiele razy mogli przy niej  odpoczywać.

Uczniowie klasy trzeciej także uczestniczyli w wycieczce wzdłuż brzegów rzeki Białej. Z zaciekawieniem obserwowali rzekę płynącą w korycie, jak również progi wodne– kaskady utworzone na tej rzece. W trakcie tego wyjścia dzieci mogły rozpoznawać także znane im gatunki i rodzaje drzew, krzewów, kwiatów oraz innych roślin. Rozmawiali również o napotkanych zwierzętach, zwłaszcza tych, które spotkaliśmy w pobliżu rzeki Białej. Szczególnie podobały im się radosne kaczki, które cieszyły się wiosną jeszcze bardziej niż Trzeciaki. Uczniowie wrócili z wycieczki zadowoleni i jednocześnie przekonani, jak ważne jest, by wszelkie zbiorniki wodne były czyste, zadbane , by dostarczały ludziom i zwierzętom bezpieczeństwa, schronienia oraz przyjemności przebywania nad nimi.

Wrażenie z wycieczek zebrała mgr Renata Kalemba