Witamy na stronie Szkoły Podstawowej nr 22

im. S. Żeromskiego w Bielsku-Białej

 

Kwiaty zamiast śmieci

W ostatnim czasie uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej, w ramach obchodów światowego Dnia Ziemi, pod okiem mgr Anny Pokusy postanowili posprzątać tereny przyszkolne. Finałem ich starań było uzbieranie 5 worków śmieci.

Efekt ich pracy doceniła Fundacja ARKA, która wysłała nam nasiona łąki kwietnej, które zostały wysiane przez nasze pierwszaczki, podczas kółka przyrodniczego.

Mamy nadzieję, że tym samym zaszczepiliśmy w uczniach troskę o środowisko, którą będą w sobie pielęgnować - do czego gorąco zachęcamy! 

Przybij piątkę detektywowi Kropelce-zadanie 4

Realizując kolejne zadanie w ramach kampanii „Szanuj energię, chroń klimat” uczniowie z klas 1-3 naszej szkoły powędrowali nad okoliczne cieki wodne. Celem wypraw było zwrócenie uwagi na aspekt dbania o zasoby wodne. Korzystając z okazji staraliśmy się pozbierać napotkane na naszych trasach śmieci. Mieliśmy wielkie szczęście, bo śmieci było niewiele. Bardzo nas to ucieszyło, ponieważ jest to znak, że ludzie zwracają uwagę by strumyczki, rzeczki były czyste.

Uczniowie klasy 1 wybrali się na wycieczkę w dniu 13.04.2022r. Był to niezwykle piękny i słoneczny dzień. Pierwszaki badały jak woda radzi sobie w terenie górzystym. Kiedy wędrowali przez Cygański Las najbardziej zainteresowało ich dlaczego brzeg strumyka, który tam płynie, w niektórych miejscach ma osłony z drutu i kamienia. Na początku myśleli, że ktoś wyrzucił do rzeczki starą siatkę ogrodzeniową. Na szczęście okazało się , że to nic złego. Dowiedzieli się, że strumyk podmywa, czyli zabiera ziemię z brzegu i wtedy zalewa ścieżkę. Dlatego, by tego uniknąć, zabezpiecza się w ten sposób brzeg. Potem bawiąc się w „tropiciela śmieci”, pozbierali śmieci. Kiedy odpoczywali, z wielką radością słuchali śpiewu ptaków i podziwiali czystość rzeczki.

W piątek 22 kwietnia 2022 r. klasa 2  w Światowy Dzień Ziemi wybrała się na dłuższy spacer wzdłuż rzeki Białej. Była to wyprawa otwartych oczu i uszu. Obserwowali jak wiosna  zagościła się w naszym mieście, w naszych parkach. Podziwiali kwitnące krzewy i drzewa, słuchali śpiewu ptaków i szumu naszej rzeki. Poznawali z panią Sabiną i panią Moniką ważne informacje na jej temat- skąd wypływa, przez jakie miasta i miejscowości przepływa, jakie mniejsze rzeki do niej wpływają i jakiej rzeki jest dopływem. Obserwowali nurt Białej z pięknych mostów i nad brzegiem w Parku Mickiewicza. Dowiedzieli się też jaką długość ma nasza rzeka. Całą wyprawę zakończyli na pięknym i nowoczesnym placu zabaw przy ul Zielonej. Cała wyprawa pomogła Drugakom bardziej dbać o czystość rzeki, aby jeszcze wiele razy mogli przy niej  odpoczywać.

Uczniowie klasy trzeciej także uczestniczyli w wycieczce wzdłuż brzegów rzeki Białej. Z zaciekawieniem obserwowali rzekę płynącą w korycie, jak również progi wodne– kaskady utworzone na tej rzece. W trakcie tego wyjścia dzieci mogły rozpoznawać także znane im gatunki i rodzaje drzew, krzewów, kwiatów oraz innych roślin. Rozmawiali również o napotkanych zwierzętach, zwłaszcza tych, które spotkaliśmy w pobliżu rzeki Białej. Szczególnie podobały im się radosne kaczki, które cieszyły się wiosną jeszcze bardziej niż Trzeciaki. Uczniowie wrócili z wycieczki zadowoleni i jednocześnie przekonani, jak ważne jest, by wszelkie zbiorniki wodne były czyste, zadbane , by dostarczały ludziom i zwierzętom bezpieczeństwa, schronienia oraz przyjemności przebywania nad nimi.

Wrażenie z wycieczek zebrała mgr Renata Kalemba

Klasowe Pisanki - wyniki konkursu

Znamy już wyniki konkursu na „Klasową pisankę”, który zorganizował dla klas Samorząd Szkolny.

Wszystkie piękne prace skutecznie rozpogodziły nam ostatnie przedświąteczne dni i udekorowały nasze szkolne korytarze ;-)

Wyniki konkursu:

Miejsce I ex aequo - 3a i 7a

Miejsce II – 5a

Miejsce III – 4a

Wyróżnienia – 1a, 2a, 7b

 

Opiekun samorządu mgr Sabina Łęgowik

O kiermaszu słów kilka

W dniach 8-12 kwietnia z inicjatywy Samorządu Szkolnego odbył się w naszej szkole Wiosenny Kiermasz Świąteczny. Zaangażowani byli wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami. Przygotowali  liczne ozdoby wiosenne i wielkanocne. Pojawiły się na stoisku palmy, świąteczne kartki, wielkanocne zające z przepisem kulinarnym, baranki z masy solnej i gipsowej,  podstawki na jajka, koszyczki, były tez ozdoby z koralików i wiele innych.

Bardzo dziękujemy za wkład pracy i duże zainteresowanie. Część zebranych środków uczniowie zdecydowali przekazać na pomoc Ukrainie, część zostanie przeznaczona na potrzeby uczniów w szkole.

Opiekun samorządu mgr Sabina Łęgowik

"Mieszkam w Beskidach" nasi laureaci

Znamy już wyniki XXIX edycji międzynarodowego konkursu plastycznego 

"MIESZKAM W BESKIDACH"

Wśród laureatów znaleźli się nasi uczniowie, którym serdecznie gratulujemy!

 

KATEGORIA MALARSTWO:

MIEJSCE 2 - Nina Kowalska klasa 7a

WYRÓŻNIENIA:

Małgorzata Cieślik klasa 1a

Ernest Szatanik klasa 1a

Natalia Chomczyńska klasa 7b

Maja Kładzkowska klasa 7b

 

KATEGORIA RYSUNEK- MALARSTWO:

MIEJSCE 1 - Gabrysia Mirocha klasa 2a

MIEJSCE 2 - Inga Jankowska klasa 1a

MIEJSCE 3 - Wiktoria Gajny klasa 7a

MIEJSCE 3 - Hania Wysocka klasa 5a

WYRÓŻNIENIA:

Dawid Luci klasa 4a

Gabriela Kijanka klasa 4a

 

KATEGORIA GRAFIKA KOMPUTEROWA :

WYRÓŻNIENIE - Tymoteusz Wardyński klasa 7b

 

KATEGORIA FOTOGRAFIA:

1 MIEJSCE - Zuzanna Foszcz klasa 8a

2 MIEJSCE - Zofia Pisarek klasa 7b

2 MIEJSCE -Otylia Kłak klasa 7a

3 MIEJSCE - Lena Kamińska klasa 7b

WYRÓŻNIENIE - Hubert Borutko klasa 7a

 

Zapraszamy również do obejrzenia mini galerii fotografii autorstwa Zuzanny Foszcz, które pięknie ukazują uroki naszego miasta.

Zdjęcia Zuzy publikujemy za zgodą autorki.

Prace plastyczne zostały wykonane pod przewodnictwem:

mgr K.Żaczek mgr R. Kalemby oraz mgr Sabiny Łęgowik